Формула Штайнмаєра

Алгоритм дій для завершення військового конфлікту на Донбасі, відомий як формула Штайнмаєра, в Кремлі та в Києві трактується зовсім по-різному.

Росія зацікавлена в консервуванні нинішнього політичного режиму в ДНР та ЛНР за умов його легітимізації в українському правовому полі. За словами глави російського МЗС Сергія Лаврова, найбільш прийнятним варіантом існування ОРДЛО з точки зору Кремля є статус Придністров’я.

Україна не отримає реального контролю над регіоном, у школах Дебальцеве та Горловки будуть вчити дітей за підручниками історії Росії, а фінансувати все це буде Україна через дотації з державного бюджету.

«Нічого не змінюємо. Всі, хто там є, мають залишитися, йдемо далі», – саме так заявив свого часу Лавров. 

Найбільш небезпечним є те, що Росія через Донбас буде впливати на результати парламентських та президентських виборів в Україні. 2-3 мільйони голосів виборців, яким щодня промивають мізки російські та сепаратистські телеканали, зможуть кардинально змінити політичний ландшафт у Верховній Раді. І тоді Медведчук буде не просто лідером опозиційної фракції, а впливовим учасником урядової коаліції, матиме своїх віце-прем’єрів та міністрів.

Таким чином, Україна не тільки не отримає реальний контроль над ОРДЛО, але й буде фінансувати економіку цього регіону, погоджуючись з тим, що народними депутатами «від Донбасу» стали колишні сепаратисти та бойовики.

Російський сценарій може зруйнуватись, якщо Київ матиме повноцінний контроль над україно-російським кордоном. Якщо це станеться, Росія втрачає військовий, а за ним і політичний вплив на територію ОРДЛО. Хоча б тому, що «народна міліція» та інші військові формування ДНР-ЛНР просто не зможуть отримувати з Росії боєкомплект. Хто контролює кордон – той контролює Донбас.

Мета нинішнього президента України Володимира Зеленського – домогтись припинення обстрілів на лінії розмежування, щоб виконати свою передвиборчу обіцянку про те, що «треба просто перестати стріляти».

В ідеалі, у Києві хотіли б інтегрувати ці території в Україну. Це дасть змогу завантажити великі металургійні заводи в Алчевську та Єнакієвому українською сировиною, отримувати вугілля з регіону для заводів Маріуполя та Кривбасу. Це позитивно вплине на зростання ВВП усієї країни.

Крім того, під відбудову Донбасу можна отримати від ЄС та США кілька мільярдів доларів. Частина цього величезного пирогу піде на «свої» компанії. Це десятки або навіть сотні мільйонів доларів у кишені деяких «слуг народу». Саме за подібною схемою грабували державний бюджет за часів Януковича, коли втридорога будувати стадіони та аеропорти до Євро-2012.

У відеозверненні, яке сьогодні опублікував Зеленський, містяться маніпулятивні фрази про проведення виборів лише за умови «виведення іноземних військ». Як відомо, Путін неодноразово повторював, що «російських військ на Донбасі немає». Таким чином, незрозуміло, кого саме Зеленський збирається виводити з ОРДЛО?

Щоправда, Кремль може йому підіграти, урочисто забравши з Донецька та Луганська кілька десятків своїх «військових радників», але це ніяк не змінить ситуацію. Міста на окупованій території контролюють незаконні військові формування, про роззброєння яких у формулі Штайнмаєра не згадується.

Логіка Зеленського читається в нещодавньому інтерв’ю Ігоря Коломойського, в якому він пропонує наступний варіант: з Росії знімають санкції, коли вона передає кордон Україні. Однак малоймовірно, що Путін піде на те, щоб віддати Києву реальний контроль над українсько-російським кордоном на Донбасі.

Путін може запропонувати Зеленському облаштувати кілька українських митних пунктів, але не віддасть повноцінний контроль уздовж усієї лінії кордону.

Поки що Зеленський грає за сценарієм Путіна. Кремль може піти на припинення обстрілів за Донбасі в обмін на те, що Київ заплющить очі на проведення та результати виборів.

У перспективі легітимізація лідерів сепаратистів як «законних представників Донбасу» без фактичного повернення цього регіону в Україну може призвести у 2020 або 2021 році до глибокої політичної кризи та дострокового припинення повноважень Зеленського.