Хто стане президентом США? Які шанси мають Байден, Сандерс і Трамп?

Чергові вибори президента США, проведення яких намічено на 2 листопада 2020 року, вступають в активну фазу. 3 лютого зі штату Айова починається серія праймеріз, на яких буде обрано єдиного кандидата від Демократичної партії. На початку липня або трохи раніше переможця номінують офіційним суперником діючому президенту США Дональду Трампу. У стані республіканців праймеріз теж проходитимуть, але вони мають суто формальний характер.

Протягом минулої осені всередині Демократичної партії сформувався перелік з 7-8 найбільш рейтингових кандидатів. До нього входять: Байден, Сандерс, Воррен, Буттіджич, Янг, Клобушар, Стейер та Блумберг. Реальна боротьба за номінацію від демократів точиться між колишнім віце-президентом США Джо Байденом та сенатором від штату Вермонт Берні Сандерсом. Сенатор Елізабет Воррен має шанси перемогти у своєму рідному штаті Массачусетс, однак на загальнонаціональному рівні вона не вважається фаворитом.

Перемога якого з кандидатів вигідна Україні?

З-поміж трійки найбільш вірогідних кандидатів для України найбільш вигідна перемога Джозефа Байдена, оскільки він має намір активно протидіяти Путіну на міжнародній арені. Відповідно, Україна може сподіватись на підтримку з боку США.

Якщо Байден не переможе, тоді краще, щоб президентом США залишився Дональд Трамп. Хоча він має погано приховану симпатію до Путіна, будь-які наміри Трампа щодо нормалізації стосунків з Росією відразу блокуються на рівні Конгресу та Сенату, причому як серед демократів, так і серед республіканців. До того ж, політика Дональда Трампа щодо України цілком прогнозована.

Небажаним результатом для України стане перемога Берні Сандерса, який є лідером лівого або «прогресивного» крила Демократичної партії. На повноцінну нормалізацію стосунків з Росією він не наважиться, однак Сандерс планує суттєво згорнути активність США у зовнішній політиці.

Хто з демократів стане суперником Дональда Трампа на виборах у листопаді?

Поки що найбільші шанси отримати номінацію від Демократичної партії має Джо Байден. У загальнонаціональному рейтингу він випереджає Сандерса на 8% (28,4% проти 20,4%). Але це не означає, що перемога Байдена вже визначена. Багато що залежить від того, які результати обидва кандидати отримають на праймеріз у перших чотирьох штатах: Айові, Нью-Гемпширі, Неваді та Південній Кароліні. Для Джо Байдена важливо перемогти хоча б у двох штатах. Якщо Берні Сандерс переможе у трьох або в усіх чотирьох штатах, це може мобілізувати його електорат та поставити під сумнів ймовірність перемоги Байдена у «супервівторок» 3 березня, коли праймеріз пройдуть відразу у 16 штатах.

Найбільш спірна ситуація спостерігається в Айові та Неваді, де Байден та Сандерс мають однакові шанси на перемогу. У Нью-Гемпширі, скоріше за все, переможе Берні Сандерс, а у Південній Кароліні – Джо Байден.

Якщо Байден зможе перемогти в Айові чи Неваді, тоді, враховуючи голоси з Південної Кароліни, до «супервівторка» він підходить з приблизно однаковими шансами з Сандерсом на перемогу. За попередніми прогнозами, під час «супервівторка» Байден отримає відчутну перевагу, оскільки він має значну популярність у південних штатах.

Серед яких виборців популярні Байден та Сандерс?

Берні Сандерс має велику підтримку серед молоді, лівих та представників робітничого класу. Джо Байден може розраховувати на голоси людей старшого віку, військових та афроамериканців. Крім того, Байдена підтримують ліберали, які побоюються радикалізму Берні Сандерса. 

Річ у тім, що виборча програма колишнього мера міста Берлінгтон має елементи популізму. Наприклад, Сандерс пропонує у кілька разів збільшити фінансування медицини, обіцяючи всім американцям безкоштовне лікування. Також Берні Сандерс обіцяє молоді погасити за рахунок держави усі студентські борги (у США багато абітурієнтів беруть пільгові кредити на навчання, які виплачуються кілька років).

Деякі експерти вважають плани Берні Сандерса фантастичними, оскільки для їх реалізації, за різними оцінками, потрібно збільшити державні витрати на суму від 30 до 60 трильйонів доларів. Це можна зробити лише за рахунок збільшення податків, про що Сандерс не надто любить розповідати.

Чи можуть Байден або Сандерс перемогти Трампа?

На користь Трампа зараз грає кілька факторів. Найважливішим з них є зростання економіки. У США спостерігається найнижчий рівень безробіття за останні 50 років (3,5%). Крім того, не справдилися побоювання, що нещодавнє вбивство Сулеймані у Багдаді викличе війну з Іраном. Справа з імпічментом теж провалилась, оскільки в Сенаті більшість мають республіканці. Тому Дональд Трамп підходить до виборів беззаперечним фаворитом.

Якщо номінацію від демократів отримає Сандерс, це збільшує шанси на переобрання Трампа. Берні Сандерс, через свої ліві погляди, буде зображений небезпечним для Америки соціалістом, який хоче зруйнувати економічне зростання, підвищивши податки.

Якщо ж номінацію отримає Джо Байден, то це лише зрівнює шанси з Трампом. Однак колишній віце-президент може отримати перевагу, якщо запропонує на посаду свого заступника представника меншин: наприклад чорношкіру сенаторку від Каліфорнії Камалу Гарріс.