Коронавірус

Експерти з питань охорони здоров’я в усьому світі намагаються зрозуміти природу нового вірусу, який вперше був виявлений у китайському мегаполісі Ухань на початку грудня.

На цій карті в реальному часі ви можете побачити, де і скільки випадків хвороби зафіксовано на цю годину. На даний момент офіційно зареєстровано 1330 підтверджених випадків та 41 померлий. Більшість захворювань зафіксовано в Ухані, але хворі вже є в Південній Кореї, Японії, Тайвані, Таїланді, Макао, Гонконгу, Сінгапурі, В’єтнамі та США.

Звідки взявся вірус?

Наприкінці грудня чиновники з охорони здоров’я з Китаю повідомили Всесвітню організацію охорони здоров’я, що у них з’явилась проблема: невідомий новий вірус у місті Ухань викликав хворобу, схожу на пневмонію. Лікарі визначили, що це коронавірус, і що він швидко поширюється з Уханя за його межами.

Коронавіруси поширені у тварин усіх видів, іноді вони можуть мутувати у форми, які можуть заразити людину. За останні 20 років було дві епідемії коронавірусів, вразливих для людей: у 2002 р. та 2012 р.

Вчені вважають, що новий «уханський» вірус мутував у небезпечну для людей форму на початку грудня. Джерелом зараження став ринок морепродуктів в Ухані, де, поміж іншого, торгують живими дикими тваринами для вживання в їжу.

Тип тварини, від якого пішов вірус, поки незрозумілий. Одна команда дослідників у Китаї опублікувала звіт, стверджуючи, що він походить від змій на основі генетичного коду вірусу. Однак вчені дуже скептично ставляться до цього висновку. Інший аналіз встановив, що генетична послідовність нового вірусу на 96% ідентична коронавірусу, виявленому у кажанів. 

Коронавірус – це те саме, що й «пташиний» чи «свинячий» грип?

Новий вірус не є «пташиним» чи «свинячим» грипом. Оскільки він походить із тієї ж вірусної родини, він має з ними схожість, але це абсолютно новий вірус. Спільність означає, що вчені та медики можуть використовувати інформацію, яку вони отримали від минулих епідемій. Можливо, це допоможе у розробці антивірусних ліків.

Китай збрехав ВООЗ щодо «пташиного» грипу. Чи брешуть вони і про це?

Під час попередніх епідемій китайські чиновники намагалися приховати реальний стан від інспекторів ВООЗ та обмежили інформацію як внутрішньо, так і зовні. Цього разу чиновники швидко повідомили про вибух нового вірусу до ВООЗ, яка схвалила їх швидку реакцію та прозорість на прес-конференції.

Але критики та китайські громадяни скептично до цього ставляться: є побоювання, що китайські чиновники недооцінюють кількість захворювань і класифікують смерть, яка могла бути наслідком вірусу, як причину від пневмонії. Якщо ж вірити неперевіреній інформації з китайських соцмереж, то кількість хворих вже досягла 10 або навіть 100 тисяч людей. 

Наскільки небезпечний цей новий вірус?

Зараз ніхто не знає. Симптоми у заражених людей були як легкими, так і важкими. Приблизно 25% підтверджених випадків є важкими, за даними ВООЗ. Поки що рівень смертності становить близько 4%, хоча це може змінитися в міру прогресування спалаху. 

Більшість смертельних випадків від коронавірусу були у людей похилого віку, які мають низький імунітет та хронічні проблеми зі здоров’ям (захворювання серця, гіпертонію чи діабет).

Ми також не знаємо, як швидко або легко новий вірус може поширюватися від людини до людини. Попередні дані свідчать про те, що вірус передається між людьми, які знаходяться в дуже тісному контакті один з одним. Ймовірно, він поширюється, коли заражена людина чхає або кашляє. Але 23 січня у ВООЗ повідомили, що зафіксована передача вірусу принаймні у четвертому поколінні: перша людина захворіла (ймовірно, від тварини), передала вірус іншій людині, яка передала його іншій людині і так далі.

Дослідники вважають, що кожен хворий буде заражати від 1,4 до 2,5 інших людей, хоча це лише попередня оцінка. 

Якщо хвороба не є дуже важкою (і вбиває лише невеликий відсоток людей), але вона легко передається, вона все одно може спричинити руйнівні наслідки – якщо щось впливає на мільйони, то невеликий відсоток тих, кого вона вб’є, будуть обчислюватися тисячами смертельних випадків.

Я кашляв. Чи є у мене цей вірус?

Якщо ви нещодавно були в Ухані та взагалі в Китаї, або були в тісному контакті з кимось хворим, хто нещодавно прилетів з КНР, поява цього вірусу у вас малоймовірна. Однак у наступні дні ситуація може змінитись.

24 січня в Україні перевірили трьох людей на наявність симптомів коронавірусу. З них у двох хвороба не підтвердилась, ще один випадок, за словами глави МОЗ України, «перебуває на розслідуванні із залученням провідних фахівців».