Президент Дональд Трамп

Facebook-спільнота «I Love America», фолловерами якої є понад 1,1 мільйона людей, переважно американців, керується з України. До такого висновку прийшли журналісти Popular Information в ході свого розслідування, повідомляє Lastiv.com.

З’ясувалось, що «I Love America» була створена у 2017  році Андрієм Зюзіковим, онлайн-стратегом з українського міста Одеса. Сторінкою керують десять людей, які живуть в Україні. Серед модераторів є також по одній людині з Казахстану, Франції та США.

Вказана спільнота розміщує вірусний контент патріотичного та про-трампівського змісту. «I Love America» входить до мережі подібних сторінок з контентом для американської аудиторії. Деякі з них публікують не тільки меми, розраховані на консервативних американців, але й фотографії собак та пости про Ісуса. Час від часу на цих сторінках теж розміщують фотографії на підтримку Трампа та іншої патріотичної тематики.

Тривожним фактором є те, що «I Love America» регулярно публікує меми, які колись створювались сумнозвісною Російською агенцією Інтернет-досліджень, власником якої є наближений до Кремля бізнесмен Євген Пригожин. Ця агенція працювала на користь Трампа напередодні президентських виборів 2016 року. Однак масштаб української мережі значно більший, ніж той, що був свого часу у росіян.

Жодна «патріотична» спільнота, яка належала Російській агенції Інтернет-досліджень, за чисельністю фолловерів не мала понад 390 000 фолловерів. Найбільший паблік української FB-мережі має 1,1 млн підписників, ще кілька сторінок мають понад 400 000 підписників. За останні 90 днів ці сторінки набрали 30 мільйонів взаємодій у Facebook. Це більше, ніж аудиторія New York Times, Los Angeles Times чи Washington Post.

За словами профессора The New School та експерта з соціальних медіа Девіда Керрола (David Carroll), незважаючи на відсутність ознак того, що українська мережа Facebook-сторінок підтримується будь-яким урядом, вона спрямовує на американську аудиторію інформацію неправдивого та маніпулятивного змісту, яка може зіграти свою роль на виборах 2020 року. 

На думку Бена Німмо (Ben Nimmo), керівника відділу розслідувань у Grafika, українській мережі Facebook-сторінок не вистачає витонченості, яка б свідчила, що за нею є підтримка уряду. «Ми бачили, що модератори FB-сторінок, пов’язаних з державою, намагалися більше сховатись. Це стосувалось використання американського сленгу та вигаданих осіб, які нібито були авторами публікацій». 

В українській мережі дізнатися про менеджерів сторінок можна через інструмент прозорості, який Facebook запровадив після виборів 2016 року. Німмо вважає, що ця мережа створена для «клікбейту» – генерації трафіку.

Водночас, не слід відкидати, що напередодні виборів в США ця FB-мережа сторінок може бути продана іншим особам, у тому числі тим, хто прямо пов’язаний з Кремлем.

P.S. На момент публікації цього тексту Facebook-сторінка “I Love America” вже була видалена.