Зеленський і Трамп

Під час президентства Януковича компанія Burisma Holdings, яка належала міністру екології Миколі Злочевському, та її дочірні фірми отримали кілька ліцензій на видобуток газу та нафти в двох основних нафтогазових басейнах. Експерти вважають, що Злочевський скористався своєю посадою, щоб його компанія стала переможцем в конкурсі на право розробки цих родовищ.

Через кілька місяців після перемоги Майдану в 2014 році Злочевський ненадовго втік з України, оскільки проти нього було відкрито кілька кримінальних справ. За заявою ГПУ правоохоронні органи Великої Британії заарештували на рахунках підконтрольної Злочевському компанії Brociti Investments Ltd. Біля 23 мільйонів доларів.

У 2015 році Злочевський був оголошений в розшук, але вже через рік Генпрокуратура раптово знімає з нього звинувачення, оскільки восени 2016 року власник Burisma Holdings сплатив до держбюджету 180 млн грн податків і штрафних санкцій. Очільник ГПУ Юрій Луценко описав цю угоду як велику перемогу.

Арешт з 23 мільйонів доларів у Великій Британії було знято ще раніше – за сприяння попереднього генпрокурора Віталія Яреми. Всі три справи проти Злочевського: за незаконні рішення на видачу ліцензій на видобуток газу, за відмивання брудних грошей та за ухиляння від сплати податків були закриті не тільки в ГПУ, але й у САП та НАБУ.

З метою покращення іміджу своєї компанії Злочевський запросив до наглядової ради Burisma Holdings кілька відомих людей, у тому числі екс-президента Польщі Олександра Кваснєвського та Хантера Байдена, сина віце-президента США Джозефа Байдена. На своїй роботі, яка, судячи з усього, носила формальний характер, Байден-молодший отримував по 50 000 доларів щомісяця.

Віце-президент Байден міг сприяти закриттю справ проти Burisma Holdings, вимагаючи від Порошенка звільнити Шокіна з посади генпрокурора України. Однак, слід зауважити, що ніхто в українських правоохоронних органах, в тому числі і сам Шокін, особливо і не бажав довести ці справи до суду.

Хантер Байден не міг бути причетним до корупційних дій Злочевського, оскільки його роль в цій компанії була номінальною.

Вже після своєї відставки з посади віце-президента США, у січні 2018 року, Джо Байден вихвалявся перед телекамерами, як змусив Петра Порошенка протягом 6 годин звільнити генпрокурора Шокіна, погрожуючи в іншому випадку скасувати кредитні гарантії на 1 мільярд доларів.

Трамп використав цей епізод, щоб звинуватити Байдена в тиску на українське правосуддя з метою допомоги компанії, в якій працював його син.

25 липня 2019 року Трамп у телефонній розмові з Володимиром Зеленським вже сам почав тиснути на українського президента для активізації розслідування проти діяльності Хантера Байдена та компанії Burisma.

Оприлюднена вчора стенограма розмови між Зеленським і Трампом свідчить, що президент України пообіцяв сприяти цьому розслідуванню за допомогою «на 100% свого генпрокурора».

У випадку, якщо на виборах 2020 року до влади в США прийде представник Демократичної партії, це може ускладнити українсько-американські відносини. Крім того, позиція Зеленського вже зараз може погіршити підтримку України в Конгресі США, значну частину якого становлять демократи.