Американці все більше бояться насильства з боку психічно хворих людей

Політична риторика, в якій людей з психічними захворюваннями звинувачують у випадках масової стрілянини, призвела до того, що американці все частіше сприймають людей із шизофренією або депресією як загрозу для себе та оточуючих.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного науковцями Чиказького університету, повідомляє Lastiv.com з посиланням на Los Angeles Times.

Почуття небезпеки проявляється навіть щодо тих, хто не має симптомів психічної хвороби, але зазнає труднощів із соціальною адаптацією. Це посилює серед американців підтримку законів про примусове лікування людей з психічними хворобами.

Оскільки випадки масової стрілянини значно посилилися в останні роки, захисники прав володіння зброєю та їхні політичні союзники приписують відповідальність за насильство виключно людям з психічними захворюваннями. Зокрема, президент Трамп, коментуючи масові розстріли людей, які сталися цього літа в Ель-Пасо та Дейтоні, штат Огайо, написав у своєму Твіттері: «Психічна хвороба та ненависть натискають на курок. Не пістолет».

На думку Дональда Трампа, закриття психіатричних лікарень у 1960-х та 70-х роках було помилкою. Сполучені Штати повинні відновити ці установи, щоб запобігти випадкам масового насильства. 

«Ми будемо забирати психічно неврівноважених і небезпечних людей з вулиць», – заявив американський президент.

В ході опитування, проведеного серед громадян США різних вікових категорій, з’ясувалось, що приблизно 70% опитаних вважають людей, хворих на шизофренію, потенційно небезпечними. У 1996 році такої думки притримувалися приблизно 57%, у 2016 році – близько 60%.

59% американців підтримують примусову госпіталізацію тих, хто має діагноз шизофренія. У 2006 році цей показник становив менше 50% респондентів.

Приблизно третина опитаних вважає людей з депресією небезпечними. Ще 68% переконані, що небезпеку становлять алкоголіки.

Доктор Джефрі Ліберман, психіатр Колумбійського університету, який вивчає насильство, заявив, що результати опитування зрозуміти не важко. «Люди хочуть простих рішень. Це зручний спосіб уникнути рішень, які більш складні та суперечливі – як, наприклад, обмеження володіння зброєю».

Ліберман вважає, що першопричиною проблем з масовою стріляниною є збій системи охорони здоров’я, оскільки «люди не отримують лікування психічних захворювань».

Приблизно 19% дорослих жителів США, або близько 47 мільйонів людей, мають проблеми з психікою – переважно страждають на депресію та нервові розлади. Важкі психічні захворювання, які обмежують здатність людини орієнтуватися у повсякденних потребах, мають приблизно 4,5% дорослого населення, або 11,2 мільйона американців.

Хоча більшість громадян США, включно з президентом Трампом, переконані, що люди з психічними проблемами несуть відповідальність за різке зростання масового насильства в країні, дослідження експертів ФБР свідчить про протилежне. Не більше 25% з тих, хто в останні роки намагався чи здійснив масові розстріли, були психічно хворими. Насправді люди з розладами психіки самі набагато частіше стають жертвами насильства, ніж виявляють його на інших.

Значна категорія масових стрільців – це ті, хто керуються радикальними ідеологічними переконаннями. На відміну від психічно хворих, їх важче знайти та затримати.

«Що ми знаємо з досліджень випадків масової стрілянини, це те, що більшість з цих вбивств скоюють люди, які перебувають в стані особистої кризи», – заявила Мариса Рандаццо, колишній головний науковий психолог Секретної служби США, а нині виконавчий директор компанії Sigma. 

«Більшість з них є потенційними самогубцями – і, можливо, навіть сподіваються, що їх буде вбито поліцією під час нападу. Але опинитися в емоційній кризі чи навіть бути самогубцею – це не те саме, що мати психічну хворобу», – переконала Рандаццо.