Вчені підрахували, скільки планет існує у Всесвіті і чи є шанси знайти життя на них

Поточний консенсус серед астрономів полягає в тому, що у Всесвіті має бути принаймні стільки ж планет, скільки й зірок. На сьогоднішній день, як повідомляє Zmescience, у Всесвіті виявлено приблизно 100 мільярдів галактик, кожна з яких містить близько мільярда трильйонів зірок. Щодо кількості планет, то їх до останнього часу ніхто не наважувався рахувати.

Ерік Закріссон, астрофізик з університету Уппсала в Швеції, вирішив розрахувати кількість планет на комп’ютерній моделі, яка імітує еволюцію Всесвіту після Великого вибуху. Він виявив, що, враховуючи сучасне розуміння космосу та законів фізики, у Всесвіті має бути 700 квінтильйонів планет. У більш зрозумілому вигляді це 7 з 20 нулями.

Можна припустити, що за такої великої кількості планет хоча б на одній з них може існувати розумна форма життя. Однак Закріссон вважає, що така планета, як наша, скоріше, одна на всю галактику.

Причина полягає в тому, що більшість планет надзвичайно відрізняються від Землі. Вони, як правило, більші, старші і навряд чи здатні підтримувати життя завдяки орбіті навколо своїх батьківських зірок.

Вчені класифікують екзопланету – будь-яку планету поза нашою Сонячною системою – як «потенційно заселену», якщо її орбіта знаходиться у так званій «житловій зоні» зірки. Мається на увазі, що на цій орбіті температура поверхні планети є такою, що дозволяє текти рідкій воді.

Зараз вченим відомо про 4099 екзопланет, але лише близько 55 з них знаходяться на орбіті у «житловій зоні» зірок. Екстраполюючи цю цифру на кількість зірок у Чумацькому Шляху, тільки в нашій галактиці повинно бути 50 мільярдів таких планет.

Однак Земля може бути різною. Закріссон припускає, що наша планета може бути статистичною аномалією. Середній вік планет, породжених моделлю, значно вищий, ніж у Землі, і вони, як правило, розташовані в галактиках, які суттєво відрізняються від Чумацького Шляху.

Якщо в нашій галактиці є справді така велика кількість планет, подібних до Землі, то цивілізація, яка існує кілька мільярдів років, повинна вже колонізувати весь Чумацький Шлях. Однак ознак такої колонізації ми поки не відчуваємо.